reforma III i IV ligi

Mazowiecki Związek Piłki Nożnej przedstawił regulamin rozgrywek na najbliższy sezon. Oficjalnie potwierdzono, że do III ligi awans uzyska tylko jeden zespół z Mazowsza. O awansie zdecyduje baraż mistrzów obu grup IV ligi.

W nadchodzącym sezonie przeprowadzona zostanie reorganizacji III ligi. Trzecioligowcy w sezonie 2016/17 będą rywalizować w czterech grupach, a nie jak dotychczas w ośmiu grupach. Grupa łódzko-mazowiecka zostanie połączona z grupą podlasko-warmińsko-mazurską. W III lidze mierzyć się będą ze sobą drużyny z czterech województw. Oznacza to, że do III ligi awans uzyska, nie jak do tej pory dwa kluby z IV ligi, a tylko jeden przedstawiciel danego województwa.

Z powodu zmian w III lidze planowana jest również reforma IV ligi mazowieckiej. Dojdzie do połączenia obu grup IV ligi, aby nie rozgrywać po sezonie barażu o awans. W obecnym, jak i następnym sezonie 2016/17, awans rozstrzygnie się w barażu. Dopiero od sezonu 2017/18 będzie jedna grupa IV ligi. Podsumowując, w obecnych rozgrywkach przeprowadzona jest reorganizacja III ligi, a na kolejny sezon zaplanowana jest reforma IV ligi. Oznacza to, że pół IV ligi będzie musiało spaść zarówno w aktualnym sezonie, jak i w rozgrywkach 2016/17.

Na ilość spadkowiczów zIV ligi wpływ mają pośrednio spadki zII ibezpośrednio z III ligi. Im więcej spadnie drużyn zwojewództwa mazowieckiego zII ligi (dotyczy to również województwa łódzkiego, jednak w obecnym sezonie w II lidze rywalizują tylko zespoły z Mazowsza) iklubów z województwa mazowieckiego z III ligi, tym większa będzie strefa spadkowa wIV lidze. W II lidze występują trzy drużyny z Mazowsza: Znicz Pruszków, Legionovia Legionowo i Radomiak Radom. Z III ligi, z jednej grupy, spadają zespoły od 8. miejsca włącznie. Zwycięzca III ligi rozegra baraż o awans do II ligi. III liga w sezonie 2016/17 będzie liczyć 16 klubów. Znajdą się w niej drużyny z pozycji 2-7 obu interesujących nas grup III ligi (łącznie dwanaście zespołów) i czterech beniaminków (po jednym klubie z danego województwa). Gdy mistrz III ligi przegra baraż, wówczas z III ligi zdegradowany zostanie również zespół z 7. lokaty. Dodatkowo ilość spadkowiczów w III lidze może się powiększyć o trzy drużyny, jeśli z II ligi zdegradowane zostaną w/w kluby. Wtedy najgorszy scenariusz (gdy spadną trzy zespoły z Mazowsza z II ligi i mistrz III ligi przegra baraż) przewiduje spadek drużyn od 4. miejsca. W III lidze rywalizuje jedenaście zespołów z województwa mazowieckiego. Potencjalnie wszystkie kluby z Mazowsza mogą spaść z III ligi. Najlepsza prognoza zakłada, że zdegradowane zostaną tylko cztery drużyny z naszego województwa.

Z kolei do IV ligi awans uzyska dziewięć drużyn (sześciu mistrzów Lig Okręgowych oraz trzech zwycięzców baraży o awans do IV ligi, w których uczestniczyć będą wicemistrzowie okręgówek). Mimo przewidywanych wielu degradacji MZPN nie zdecydował się na zmniejszenie ilości beniaminków, chociażby przez rezygnację z baraży.

Zakładając pesymistyczny scenariusz, w którym z III ligi zdegradowanych zostałoby jedenaście klubów, łącznie trzeba w IV lidze zrobić miejsce dla dwudziestu zespołów. Jedno miejsce stworzy jeden z mistrzów grup IV ligi, który awansuje po barażach do III ligi. Wobec tego w najgorszym wypadku z IV ligi spadnie ostatnich dziewięć zespołów (miejsca 10-18), a drużyny z 9. pozycji z obu grup rozegrałyby baraż o utrzymanie. Z kolei najlepszy scenariusz przewiduje spadek czterech klubów z III ligi. Co oznacza, że w IV lidze trzeba byłoby zrobić miejsce dla trzynastu drużyn (czterech spadkowiczów i dziewięciu beniaminków). Jedno miejsce stworzy awansujący, a kolejne zespoły zdegradowane z pozycji 13-18.

Podsumowując, najgorszy scenariusz zakłada spadek z IV ligi z obu grup drużyn z lokat 10-18 oraz baraż o utrzymanie zespołów z 9. miejsc. Natomiast najbardziej optymistyczny wariant przewiduje degradacje klubów z pozycji 13-18. Po każdej kolejce będę aktualizował sytuacje ze spadkami, co będzie można zobaczyć wtabeli wpodstronie „Tabela”. W ostatniej kolumnie „Info” wpisane będzie przy odpowiednich pozycjach „baraż” lub „spadek”.

Ile drużyn zostanie zdegradowanych z obu grup warszawskich Lig Okręgowych? W IV lidze rywalizuje dziewiętnaście zespołów z okręgu warszawskiego (piętnaście w grupie południowej i cztery w grupie północnej). Maksymalnie z jednej grupy IV ligi może spaść dziesięć klubów, więc łącznie z obu grup IV ligi może zostać zdegradowanych czternaście zespołów z naszego okręgu. Do Ligi Okręgowej awans uzyska ośmiu beniaminków z A Klasy. W związku z powyższym w okręgówkach w najgorszym przypadku należałoby zrobić miejsce dla 22 drużyn. Zakładając pesymistyczny scenariusz, że wicemistrzowie przegrają baraże, to z obu grup okręgówek spadek zanotują kluby od 7. miejsca włącznie.

zródło : hutnikwarszawa.pl